Skip to content ↓
Buxton Community School

Buxton Community School

School Governing Body

Buxton Community School - Governors

Our Governors are a committed group of people, parents, staff and members of the community, who work collectively to form the Governing Body. They give their time voluntarily to support the Headteacher and Senior Leadership Team in the governance and strategic leadership of the school.

The role of the Governing body is to help the school by:

  • Providing confident, strategic leadership and to create robust accountability, oversight and assurance for educational and financial performance.
  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction;
  • Holding executive leaders to account for the educational performance of the organisation and its pupils, and the performance management of staff; and
  • Overseeing the financial performance of the organisation and making sure its money is well spent.

The school’s Governing Body was reconstituted under the 2012 regulation and 2014 amendments in September 2015, and consists of 20 governors, each with a term of office of four years.  The Full Governing Body meet four times a year and the sub committees Resources and Education Committees meet each half term.

The Governing Body can consist of a maximum of 20 Governors, split as follows, each with a term of office of four years:

  • 6 Parent Governors
  • 1 LA Governor
  • 1 Staff Governor
  • 1 Headteacher
  • 6 Co-opted Governors
  • 5 Foundation Governors

Governor Name

Governor Type

Terms of Office

Craig Yates

Headteacher

31/08/2019

Joan Carr

Staff

10/12/2022

Megan Hubbard

Local Authority

01/06/2021

Carolyn Walker

Parent

01/01/2021

Jo Carr

Parent

09/04/2022

Helen Hazelhurst

Parent

31/08/2019

Jo Eltringham

Parent

31/08/2019

Emma Morten

Parent

09/04/2022

Helen Mirtle

Foundation

01/09/2020

David Swain

Foundation

01/10/2020

Roger Horne

Foundation

01/01/2020

Rebecca Perring

Co-opted

10/09/2022

Judith Vale

Co-opted

31/08/2019

Jo Fisher

Co-opted

10/09/2021

Cath Sterndale

Co-opted

31/08/2019

Tony Armstrong

Co-Opted

09/04/2022