Skip to content ↓
Buxton Community School

Buxton Community School

Staff List

BUXTON COMMUNITY SCHOOL STAFF LIST

SEPTEMBER 2017

Senior Leadership Team 

Mr Craig Yates

Headteacher

Mrs Glenda Hunter

Deputy Headteacher (Teacher of Philosophy & Ethics)

Mrs Samantha Jones

Deputy Headteacher (Teacher of Science)

Mrs Lynne Pope

Assistant Headteacher (Teacher of PE and Maths)

Mr Simon Gort

Assistant Headteacher (Teacher of History)

Mrs Jan Heron

Assistant Headteacher (Teacher of PE)

Mrs Gill Ashworth

Assistant Headteacher (Teacher of English)

Mrs Alex Garner

Assistant Headteacher  & SENCO (Teacher of English)

Mrs Jayne McMillan

Head of School Business and Resources

Teaching Staff 

Miss Beth Adair  

Head of Religious Studies

Mr Thomas Adams

Head of Physics

Miss Abigail Barker

Teacher of Modern Foreign Languages

Mrs Emma Batey

Head of Media Studies

Mrs Judith Birtles

Acting Head of Design & Technology KS3/KS5

Miss Stephanie Barratt

Teacher of Psychology

Mrs Vicki Booth

Teacher of Maths

Mr Paul Bridge

Teacher of Humanities

Mr Ciaran Buckley

Assistant Head of English & Teacher of Media Studies

Mr Daniel Carter

Teacher of Music

Miss Abbie Copley

Teacher of English

Mrs Georgia Cornwell

Teacher of Technology – Home Economics

Ms Jackie Cruse

Teacher of Media Studies/English and Director of Progress KS5

Mrs Chrissy Desforges

Head of Modern Foreign Languages

Miss Hannah Edwards

Head of Technology - Home Economics

Mrs Caroline Gelsthorpe

Head of Science

Mrs Lilian Hainsworth

Teacher of Mathematics

Miss Annika Hall

Teacher of Science

Mrs Jacinta Howard

Head of English

Ms Kirsty Harrison

Teacher of History & KS3 PSHE Co-ordinator

Ms Abigail Heywood

Teacher of Geography

Mr Charlie Holman

Teacher of Physical Education & Director of Progress Year 7

Mrs Rachel Hope

Assistant Head of English

Miss Laura Howells

Head of Psychology

Miss Lucy Ingham

Teacher of History

Mr Anthony Isaac

Acting Assistant Head  – Design & Engineering KS4 GCSE

Mr Gareth Jones

Assistant Head of Mathematics

Mrs Anne Kelly

Teacher of Mathematics

Mr Edward Kitchen

Teacher of Modern Foreign Languages

Miss Stephanie Lawrance

Head of Music

Mr Stephen Lockett

Teacher of Science – Chemistry

Mrs Jessica Lomas

Teacher of Geography & Director of Progress Year 8

Ms Amy Meaden

Teacher of Physical Education & Director of Progress Year 9

Mr Michael Milner

Head of Mathematics

Mr Michael Moore

Head of Art

Miss Catherine Murray

Teacher of Mathematics & Transition Leader

Ms Leanne Muscroft

Assistant Head of Modern Foreign Languages

Mrs Sue Newsome

Teacher of Science - Biology & Director of Intervention

Ms Jessica Nichols

Teacher of English

Mr Christian O’Brien

Head of Physical Education

Mrs Claire O’Brien

Teacher of Physical Education & Director of Progress KS4

Mr Daniel Parkes

Teacher of Technology

Mrs Claire Pickford

Teacher of English

Mrs Elisabeth Rawson

Head of Biology

Ms Shairon Rodgers

Head of Drama

Mrs Juliette Redfearn

Teacher of Religious Studies & Assistant Director of Progress KS4

Miss Caroline Scholes

Teacher of Maths

Mr Greg Smith

Teacher of Science – Physics & KS4 PSHE Co-ordinator

Mr Dan Silver

Teacher of Music (Maternity Cover)

Mrs Tracey Stafford

Teacher of Technology – Home Economics/ DT

Mr Algis Sveikutis

Teacher of Art

Miss Sorrel Thomas

Teacher of Drama & English

Mr Simon Thomson

Teacher of Science - Physics

Mr Michael Walker

Assistant Head of Mathematics

Mr Jason Warhurst

Teacher of IT and Computer Science

Mr James Ward

Head of Business Studies

Mrs Christina Warrington

Head of Geography

Mr Adam Warrington

Head of History

Mrs Emma Wentworth

Head of ICT and Computing

Mr Gary Wentworth

Teacher of Physical Education

Mr Richard Wilkins

Assistant Head of Science / Head of KS3 Science

Support Staff 

Administration

 

Mrs Sandi Flint

School Business Officer & Head’s PA

Mrs Helen Dinardo

School Business Assistant

Mrs Julie Mansfield 

School Business Assistant

Mrs Amanda Ward

School Business Assistant

Mrs Anne Mulhall

School Business Assistant

Mrs Caroline Sumner

School Business Assistant 

Mr Ben Mawbey

School Business Assistant - Clerk to Governors

Finance and HR

 

Mrs Louise Hallows

School Business Officer

Mrs Stephanie Lund

School Business Assistant

Mr Lee Russell

School Business Assistant

Exams and Cover 

 

Mrs Janette Naden

School Business Officer 

Ms Carol Faram

Learning Supervisor

Mr Gareth Ward

Learning Supervisor

Mr Ian Webb

Learning Supervisor (Maternity Cover)

Mrs Amanda Ward

Learning Supervisor (Maternity Cover)

SIMS/Data

 

Mrs Heather Toomey

School Business Officer

Mrs Julie Houston

Senior School Business Assistant 

Mr Tim Shaw

School Business Assistant - Attendance

Reprographics

 

Mrs Karen Roberts

School Business Assistant 

ICT 

 

Mr Chris Carroll

ICT Manager

Miss Samantha Shimwell

Senior ICT Technician

Learning Resources Centre

 

Mrs Sarah Barnwell

Learning Resources Centre Manager 

Post 16 

 

Miss Rebecca Hall

Sixth Form Learning Mentor

Careers Office

 

Mrs Alison Trick

CEG Co-ordinator

Pastoral

 

Mrs Caroline Siddons

Pastoral Manager - Year 7

Ms Kirsti Beesley

Pastoral Manager - Year 8

Mrs Laura Gale

Pastoral Manager - Year 9

Mrs Debbie Birkin

Pastoral Manager - Year 10

Mrs Amy Wray

Pastoral Manager - Year 11

School Counsellor

 

Mrs Debra McDonald- Webb

School Counsellor

School Sports Partnership

 

Ms Dawn Richardson

School Games Organiser 

Mrs Katie Amps

Sports Coach

Mrs Anna Flanagan

School Business Assistant

Site and Community

 

Mr Bevon Blackwood

School Business Officer – Site and Community 

Mr Paul Thompson

Site Supervisor

Mr John White

Caretaker

Mr Stuart Donnelly

Housekeeper

Mr James Hunter

Site Supervisor (Evenings & Weekends)

Mr Josh Henderson

Lettings Assistants (Evenings & Weekends)

Cleaning Team 

 

Mrs Laura Ball

Mrs Lesley Naden

Mrs Miggie Birchenough

Mrs Fran Nuttall

Miss Rosie Brockman

Mrs Jane Oliver

Ms Susan Greenhalgh

Ms Christine Russell

Ms Julie Hudson

Mrs Sandra Todd

Mrs Anastasia Jones

Ms Stephanie Hampson

Mrs Sarah Law

Mrs Sandra Todd
Ms Anna Conner  

Technicians

 

Mrs Julie Carr

Technology 

Mr David Ford

Technology 

Mrs Mel Babington

Senior Science Technician

Mrs Nicola Hackney

Senior Science Technician

Curriculum Support Assistants

 

Ms Bernadette de Cent

Mr Darren Henderson

Mrs Jeni Smith (Mat Leave)

Mrs Jane Watson (Mat Cover)

Mr Gwyn Pritchard-Williams

 

Internal Exclusion Manager

 

Ms Dawn Garrett

 

Intervention Manager 

 

Ms Pauline Dawson

 

Alternative Curriculum Manager

 

Mr Matthew Lomas

 

Learning Support 

Learning Support Team

 
Mrs Valda Wood Team Leader

Mrs Carol Austin

 

Mrs Andrea Bailey

 

Mrs Shelly Barton

 

Mrs Christine Edge

 

Mrs Allison Hoyle

 

Mrs Joanne Meakin

 

Mrs Debbie Melville

 

Mrs Mandy Merrick

 

Mrs Emma Rhodes

 

Mrs Tracey Waller

 

Mrs Jane Walters

 

Mr Ian Webb

 

Mr Niall Webb

 

Mrs Sarah Weston

 

Mrs Karey Lucas - Hughes

 

Catering 

Catering Staff

 

Mr Alex Anderson

Catering Manager

Mrs Victoria Gardener

Catering Supervisor

Catering Assistants

 

Mrs Shirley Blood

Mrs Sarah Law

Mrs Deborah Fox

Mrs Lisa Morrison-Chapman

Mr Carl Bothamley

Ms Allyson Neilson

Mrs Nicola Gregory

Mrs Sandra Todd

Ms Alison Hallows

Ms Anna Conner