Skip to content ↓
Buxton Community School

Buxton Community School

Staff Team

We are fortunate to have a very dedicated and motivated team of teaching and support staff. Our staff are professional, innovative and committed to the personal and academic development of the students. The school has a very strong community ethos and staff support for students is outstanding.

If you wish to contact individual members of staff please telephone the school Reception on 01298 23122 or email (Contact) . This email address is monitored daily and your enquiry will be forwarded to the most appropriate member of staff. 

 

Senior Leadership Team 

Mr Craig Yates

Headteacher

Mrs Samantha Jones

Deputy Headteacher

Mrs Lynne Pope

Assistant Headteacher - Alternative Provision

Mr Simon Gort

Assistant Headteacher - Teaching & Learning

Mrs Gill Ashworth

Assistant Headteacher - Student Personal Development

Mrs Caroline Gelsthorpe Assistant Headteacher - Standards & Expectations

Mrs Alex Garner

Assistant Headteacher - SENCo/Designated Safeguarding Lead

Mrs Jayne McMillan

Head of School Business and Resources

Teaching Staff 

Mr Thomas Adams

Assistant Head of Science - Physics

Miss Abigail Barker

Teacher of Modern Foreign Languages

Mrs Emma Batey

Head of Media

Mrs Judith Birtles

Head of Design & Technology

Miss Stephanie Barratt

Acting Head of Psychology (Maternity Cover)

Mrs Leanne Bothamley Teacher of Mathematics

Mrs Vicki Booth

Teacher of Mathematics

Ms Joan Carr Head of Religious Studies

Mr Ciaran Buckley

Head of English & Teacher of Media Studies

Miss Abbie Copley

Assistant Head of English

Miss Laura Bowden Head of Science

Mrs Georgia Cornwell

Teacher of  Food Technology

Ms Jackie Cruse

Head of Sixth Form & Teacher of Media Studies/English

Mrs Chrissy Desforges

Head of Modern Foreign Languages

Miss Hannah Edwards

Head of  Food Technology

Mr Louis Edge Teacher of Religious Studies
Mrs Laura Flint Head of Psychology (Maternity Leave)

Miss Annika Hall

Teacher of Science & Transition Leader

Mr Martin Gardner Teacher of Psychology (Maternity Cover)
Mrs Hayley Gardner Teacher of English
Miss Hayley Gould  Assistant Head of Modern Foreign Languages

Ms Claire Gillespie

Teacher of History

Miss Hanna Gustin Teacher of Geography (Maternity Cover)

Ms Abigail Heywood

Teacher of Geography

Mr Charlie Holman

Director of Progress Year 7 &Teacher of Physical Education

Mrs Jacinta Howard Teacher of English

Miss Lucy Ingham

Director of Progress Year 8 ( Maternity Cover) & Teacher of History

Mr Anthony Isaac

Teacher of Design and Technology

Mr Gareth Jones

Assistant Head of Mathematics

Mr Tom Griffin

Teacher of Mathematics & PSHE (Maternity Cover)

Ms Hannah Hayes Teacher of Music

Mr Edward Kitchen

Teacher of Modern Foreign Languages

Mr Stephen Lockett

Assistant Head of Science - Chemistry

Mrs Jessica Lomas

Director of Progress Year 8 & Teacher of Geography  (Maternity Leave)

Ms Amy Meaden

Director of Progress Year 9 & Teacher of Physical Education

Mr Michael Milner

Head of Mathematics

Mr Michael Moore

Head of Art

Miss Catherine Murray

Assistant Head of Mathematics

Mrs Sue Newsome

Director of Intervention & Teacher of Science - Biology

Ms Jessica Nichols

Teacher of English

Mr Christian O’Brien

Head of Physical Education

Mrs Claire O’Brien

Director of Progress KS4 & Teacher of Physical Education

Mrs Claire Pickford

Teacher of English

Mrs Elisabeth Rawson

Assistant Head of Science - Biology

Mrs Stephanie Reddy Head of Music

Ms Shairon Rodgers

Head of Drama

Miss Caroline Scholes

Teacher of Maths

Mr Greg Smith

Assistant Director of Progress KS4 & Teacher of Science – Physics

Mrs Tracey Stafford

Teacher of Technology – Food/ DT

Mr Algis Sveikutis

Teacher of Art & PSHE (Maternity Cover)

Miss Sorrel Thomas

Teacher of Drama & English

Mr Simon Thomson

Teacher of Science - Physics

Mr Jason Warhurst

Teacher of IT and Computer Science

Mr James Ward

Head of Business Studies

Mrs Christina Warrington

Head of Geography

Mr Adam Warrington

Head of History

Mrs Emma Wentworth

Head of IT and Computing

Mr Gary Wentworth

Teacher of Physical Education & Transition Leader

Ms Carina Wood Teacher of Science

Support Staff 

Administration

 

Mrs Sandi Flint

School Business Officer & Head’s PA

Mrs Helen Dinardo

School Business Assistant

Mrs Amanda Ward

School Business Assistant

Mrs Anne Mulhall

School Business Assistant

Mrs Caroline Sumner

School Business Assistant 

Mr Tim Shaw School Business Assistant

Mr Ben Mawbey

School Business Assistant - Clerk to Governors

Finance and HR

 

Mrs Louise Hallows

School Business Officer

Mr Lee Russell

School Business Assistant

Exams and Cover 

 

Mrs Janette Naden

School Business Officer 

Ms Carol Faram

Cover Supervisor

SIMS/Data

 

Mrs Julie Houston

Senior School Business Assistant

Reprographics

 

Mr Darren Henderson

Curriculum Support Technician

ICT 

 

Mr Chris Carroll

ICT Manager

Mr Gareth Ward

Senior ICT Technician

Learning Resources Centre & Careers Information, Advice & Guidance

 

Mrs Sarah Barnwell

Learning Resources Centre Manager & IAG

Post 16 

 

Miss Rebecca Hall

Sixth Form Learning Mentor

 

Pastoral

 

Mrs Caroline Siddons

Pastoral Manager - Year 7

Ms Kirsti Beesley

Pastoral Manager - Year 8

Mrs Laura Gale

Pastoral Manager - Year 9

Vacancy

Pastoral Manager - Year 10

Mrs Debbie Birkin

Pastoral Manager - Year 11

School Counsellor

 

Mrs Debra McDonald- Webb

School Counsellor

Student & Family Support Worker  
Mrs Amy Wray Student & Family Support Worker

Site and Community

 

Mr Paul Thompson

Facilities Manager

Mr Shane Birchenough

Caretaker

Mr James Hunter

Caretaker

Mr Mark Williams Caretaker

Mr Alex Kitchen

Lettings Assistant (Evenings & Saturday)

Cleaning Team 

 

Mrs Laura Ball

Ms Stephanie Hampson

Mrs Miggie Birchenough

Mrs Fran Nuttall

Ms Rosie Brockman

Mrs Jane Oliver

Ms Susan Greenhalgh

Ms Christine Russell

Ms Julie Hudson

Ms Anna Conner

Mrs Anastasia Jones

 

Mrs Sarah Law

 
   

Technicians

 

Mrs Julie Carr

Technology 

Mr David Ford

Technology 

Mrs Mel Babington

Senior Science Technician

Mrs Nicola Hackney

Senior Science Technician

Curriculum Support Technicians

 

Mrs Jeni Smith

 

Mr Gwyn Pritchard-Williams

 

Internal Exclusion Manager

 

Ms Dawn Garrett

 

Alternative Provision Managers

 

Ms Pauline Slater

Mr Matt Lomas

 
 

Learning Support 

Learning Support Team

 
Mrs Valda Wood Team Leader

Mrs Carol Austin

 

Mrs Andrea Bailey

 

Mrs Shelly Barton

 

Mrs Christine Edge

 

Mrs Allison Hoyle

 

Mrs Joanne Meakin

 

Mrs Debbie Melville

 

Mrs Mandy Merrick

 

Mrs Emma Rhodes

 

Mrs Tracey Waller

 

Mrs Jane Walters

 

Mrs Sarah Weston

 

Mrs Karey Lucas - Hughes

 

Mr Kevin Bloor

 

Catering 

Catering Staff

 

Mr Carl Bothamley

Catering Supervisor

Mrs Victoria Gardener

Catering Supervisor

Catering Assistants

 

Mrs Donna Barlow

Mrs Sarah Law

Mrs Nicola Gregory

Ms Alison Hallows

Mrs Sandra Todd

Ms Anna Conner